Zoals Stefan Zweig eens zei was het hele Europese continent tijdens de Eerste Wereldoorlog volgepompt met haat. Tijdens de oorlog hielden hij en prominente auteurs als Romain Rolland en Frederik van Eeden over de grenzen heen contact, om met de kracht van hun woord een tegenwicht te bieden. In dit panoramische verhaal over de strijd tegen de allesbeheersende oorlogspropaganda horen we verder de stemmen van Heinrich en Thomas Mann, Roger Martin du Gard, Marcel Proust, Ernst Toller, Joseph Roth en Konstantin Paustovski, ieder voor zich of reagerend op de anderen. Zij zetten de waanzin in een ontluisterend licht en ontwikkelden ondertussen ideeën over hoe het na de oorlog verder moest met het verscheurde Europese continent.
Opgeklopte haat en blind nationalisme zijn uiteraard van alle tijden. Bart Slijper laat met imponerend overzicht zien hoe schrijvers meer dan honderd jaar geleden de misleiding door politici en de pers analyseerden in vlammende teksten die ze net zo goed vandaag hadden kunnen schrijven.
Bart Slijper (1963) schreef eerder veelgeprezen biografieën van J.C. Bloem, Willem Kloos en Martinus Nijhoff, alsook een groepsportret van de Tachtigers.
Over Elk woord ging ademhalen (over Martinus Nijhoff):
‘Zowel het werk als het leven is door Bart Slijper zorgvuldig belicht, zonder dat daarbij afbreuk wordt gedaan aan een van de twee, wat in mijn ogen zweemt naar meesterschap. Reden te meer dat dit boek zich laat ondergaan als een les in hoe het nou moet, een schrijversbiografie maken.’
De Groene Amsterdammer
Over Van alle dingen los (over J.C. Bloem):
‘J.C. Bloem met al zijn hebbelijkheden kort, knap en krachtig geportretteerd. (...) Slijper vertelt dit alles op een uiterst plezierige manier, met tempo, humor en scherpte.’
NRC
Over In dit gevreesd gemis (over Willem Kloos):
‘Slijpers commentaar geeft blijk van grote inleving; de biograaf staat boven zijn materiaal en speelt ermee. Een bewonderenswaardige, beknopte biografie.’
de Volkskrant